اخبار اقتصادی

IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و سیما
 1. همزمان با عاشورای حسینی، دوستداران فرزندان پیامبر (ص) در روستا‌های سراسر ایران به سوگواری و مرثیه خوانی پرداختند.
 2. حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای در یک مزرعه گندم روستایی در فردو نشان دهنده توجه ویژه ایشان به عرصه کشاورزی و درسی برای متصدیان تامین امنیت غذایی کشور است.
 3. سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تشکیل زنجیره تامین مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن بین وزارت راه و وزارت صمت خبر داد.
 4. آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۴۶۲ ترددشمار فعال در محور‌های برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۲۸.۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
 5. معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گفت: شبکه ریلی برای رسیدن به وضع مطلوب در ۳ سال آینده به ۹۰۰ لکوموتیو نیاز دارد که تولیدات داخل پاسخگوی آن نیست.
 6. بارش باران محور‌های چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران-شمال و آزادراه قزوین-رشت را در بر می‌گیرد.
 7. فرآیند انتقال قرارداد دو پروژه سرمایه‌گذاری نیمه تمام بخش خصوصی به ارزش ۲۹۰ میلیارد تومان با واگذاری مجدد به سرمایه‌گذران واجد شرایط انجام شد.
 8. مصرف برق تهران امروز به ۳ هزارو ۹۱ مگاوات رسید.
 9. به همت یک گروه جهادی و پدر آبرسان ایران، آب کشاورزی و آشامیدنی روستا‌های خراسان رضوی حل شد.
 10. مجری طرح احداث نیروگاه‌های صنایع معدنی توانیر از اتصال به شبکه نخستین واحد نیروگاهی احداث شده توسط صنایع و ثبت رکوردی جدید در احداث نیروگاه‌های حرارتی کشور خبر داد.
 11. معاون وزیر صمت با اشاره به ممنوعیت عرضه کالا‌های بدون شناسه در پنج گروه کالایی گفت: تعداد شناسه‌های رهگیری از ۸۰ میلیون کد که در ابتدای طرح وجود داشت به ۲۲۴ میلیون کد رهگیری شناسه افزایش پیدا کرده است.
 12. سوگواری روز تاسوعا به یاد ولایتمداری و وفای سپهسالارِ لشگر امام حسین علیه السلام در روستا و عشایر سراسر کشور برگزار شد.
 13. ­رئیس مرکز مطالعات و پایش بهبود محیط کسب و کار از توجیه نبودن بدنه دستگاه‌های اجرایی برای صدور مجوز‌های الکترونیکی کسب و کار انتقاد کرد.
 14. مدیرعامل ایران‌خودرو از کاهش تعداد خودرو‌های ناقص کف پارکینگ به کمتر از ۱۵ هزار دستگاه خبر داد و گفت: تا پایان مرداد تعداد خودرو‌های ناقص به صفر خواهد رسید.
 15. داده‌های اعلام شده از سوی گمرک ایران نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی مجموع صادرات ایران به «فدراسیون روسیه»، «ارمنستان»، «قزاقستان»، «قرقیزستان» و «بلاروس» برابر با ۲۳۳ میلیون دلار به حجم ۶۸۱ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۱۱ درصدی به لحاظ ارزش و رشد ۴ درصدی به لحاظ وزن داشته است.
 16. سازمان امور مالیاتی: فروش گوشت قرمز دام‌های سبک و سنگین و فرآورده‌های آن از پرداخت عوارض و مالیات معاف است.
 17. سازمان دامپزشکی کشور دستورالعمل‌های بهداشتی ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را اعلام کرد.
 18. بر اساس قانون، هدف از صدور شناسنامه ساختمان، ارتقاء سطح کیفی عملیات ساختمان سازی و تضمین حقوق خریداران است.
 19. آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۴۵۶ ترددشمار فعال در محور‌های برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۵.۵ درصد کاهش تردد را نشان می‌دهد.
 20. وزارت راه و شهرسازی مکلف شد ظرف ۳ هفته بسته‌های پیشنهادی و روش‌های تامین مالی برای اجرای پروژه‌های اولویت دار در دست اقدام و همچنین نگهداری شبکه حمل و نقل جاده‌ای و ریلی کشور را تدوین و ارایه کند.